Jak zrobić loft z m4?

Posted by in pomysły, wnętrza

Każdy chciałby żyć bohemą. Dużo światła, wielkie przestrzenie i sztalugi porozstawiane w pozornym nieładzie. Niestety fabryki i obiekty przemysłowe miały duże znaczenie strategiczne dlatego dawno temu większość z nich zniknęła z mapy Polski. Historia loftów zaczyna się w latach 50 dwudziestego wieku. Kilkadziesiąt lat wcześniej Ameryka (wraz z większością świata) przeżywała rewolucję przemysłową. Powstała cała masa obiektów przemysłowych o gigantycznych kubaturach. Maszyny parowe nawet nie myślały o miniaturyzacji.

W latach 50 XX wieku sytuacja ekonomiczna stała się nieco gorsza, maszyny nieco mniejsze co zaowocowało dużą liczbą pustych przestrzeni pofabrycznych. Przekształcano je więc na mieszkania – zaczęto od Nowego Jorku – który ciągle i nieustannie zwiększał swoją liczbę mieszkańców. Mieszkania takie były tanie (ze względu na kiepską infrastrukturę sanitarną) oraz bardzo przestronne. Z tych powodów ich głównymi lokatorami stali się młodzi artyści,  którzy nie śmierdzieli groszem, za to inne zapachy im nie przeszkadzały – liczyła się sztuka. Tak zaczęła się legenda nowojorskiej dzielnicy SoHO.

loft

Obecnie gdy buduje się mieszkania o powierzchni 11,5 m kw (takie mikroaprtamenty powstały we Wrocławiu i sprzedają się świetnie) duże przestrzenie loftów stały się synonimem luksusu i dobrobytu. Nawet w Polsce zaczęto wyszukiwać niedobitki fabryk i magazynów i przekształcać je lofty. Niestety ze względu na niedobór takich powierzchni ich ceny są zaporowe dla większości Polaków i niewielu może sobie na nie pozwolić. Czy można jakoś przekształcić swoje małe mieszkanie na coś w artystyczno-industrialnym stylu?

Prosty przepis na loft

Istnieje parę zabiegów które oczywiście nie wyczarują nam sufitu na wysokości 4 metrów, jedna pozwolą poczuć się jak w lofcie. Poniżej wypunktowałem najważniejsze z nich:

  • Kolor! Trzymaj się szarości oraz brązów
  • Materiał! Pozostań przy metalowych elementach wyposażenia wnętrza, ewentualnie na wykonanych z postarzanego drewna
  • Oszczędnie z tynkiem! Pozostaw odsłonięte rury oraz grzejniki wraz z resztą instalacji
  • Cegły! Jeśli masz ścianę wykonaną z cegieł w domu – obowiązkowo ją wyeksponuj, możesz ją podświetlić
  • Stan surowy! Jedną ze ścian pozostaw nieskalaną gładzią